Odnosi BiH i Türkiye su sve čvršći iz godine u godinu, pokazuju to podaci o ekonomskim odnosima te posjetama turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana, Bosni i Hercegovini i sastancima sa bh. državnim vrhom.
Od potpisivanja prvog Sporazuma o slobodnoj trgovini između Türkiye i BiH 2003. godine, obim trgovine je, sa tadašnjih 70 miliona dolara, dostigao 845 miliona dolara do 2021. godine. Samo u 2021. godini direktna ulaganja Türkiye u dionice u BiH iznosila su približno 300 miliona dolara. Ekonomski i privredni odnosi dvije zemlje su u stalnom obnavljanju.
BiH je, geostrateški i kulturno, centralna destinacija Türkiye u odnosu na druge zemlje Balkana s kojima Türkiye također ostvaruje ekonomske veze. Ti odnosi dokaz su uspostavljanju i posvećenosti trajnom miru, sigurnosti i stabilnosti. Srbija, u odnosu na BiH, prima osam puta više direktnih stranih investicija dok ostale zemlje koje najviše ulažu u BiH imaju više investicija u Srbiji nego u BiH. Zato su turska ulaganja u BiH ključna i, uključujući bespovratnu podršku javnih institucija, premašuju cifru od milijardu eura.
Ulaganja su dokaz bratskih i prijateljskih odnosa Türkiye i BiH, ali i pokazatelj da obje zemlje njeguju i odnose sa Istokom i Zapadom.
Zbog svog historijskog iskustva, BiH je bila u dodiru sa raznim civilizacijama što je rezultiralo kulturno-historijskim vrijednostima. Stoga je neumjesno povezivati BiH i Bošnjake sa vrijednostima koje dolaze samo sa Istoka ili samo sa Zapada.
Bošnjačka politika nije, niti bi trebala beskompromisno birati jednu stranu poput Türkiye koja, kao članica NATO-a i čiji je strateški cilj Evropska unija, također održava dobre odnose sa svim regijama svijeta.
Ipak, u evropskoj ali i drugim javnostima obje prijateljske zemlje često se nastoje stavljati u iskrivljen kontekst što pokazuje dvostruke standarde Evrope. Primjer toga je tadašnja vladajuća bošnjačka partija SDA i njen lider Bakir Izetbegović koji je 2018. godine branio politiku turskog predsjednika Erdogana pred tadašnjom njemačkom kancelarskom Angelom Merkel te odluku turskog predsjednika da održi predizborni skup u Sarajevu.
Iste skupove su bez ikakvih smetnji u to vrijeme održavale i opozicione stranke uoči općih izbora u Türkiye 2018. Skupovi su na evropskom tlu održavani bez smetnji dok su skupovi vladajuće partije zabranjivani, selektivnim pristupom.
Dvostruki standardi Evrope često su vidljivi na primjerima i BiH i Türkiye.
IZVOR: BalkanNews